Stacja Meteo

Witam.

Chciałbym przedstawić swoją stację meteo, która zmontowałem w wolnym czasie. Wszystko zaczęło się od kupienia karty I/O do komputera, stworzyłem rożne aplikacje dla tej karty ale po jakimś czasie karta zaczęła się kurzyć w szufladzie. Przeglądając różne strony trafiłem przez przypadek na sensor ciśnienia który pasował idealnie do tej karty, jego zakres od 0-100% odpowiadał napięciu wyjściowemu 0-5v dokładnie tyle ile potrzebowałem! Po zakupie sensora i przetestowaniu go, do głowy wpadł pomysł stworzenia własnej małej stacji meteo z możliwością rejestracji pomiarów do pliku. Po tygodniach spędzonych na przegrzebywaniu google w poszukiwaniu odpowiednich sensorów i układów przystosowujących sygnał z sensora do karty, a także montowaniu tego w całość i pisaniu programu w końcu kilka dni temu projekt ruszył i działa. Na razie wszystko jest jeszcze w gąszczu kabli ale w następny weekend ładnie to zabuduje i zamontuje sensory w jakiejś puszcze na zewnątrz.

Od strony technicznej:
Pomiar jest realizowany przez kartę K8055 http://www.velleman.eu/products/view/?country=be&lang=en&id=351346 (2 wejścia analogowe 0-5v i 4 wejścia cyfrowe // 8 wyjść cyfrowych i dwa analogowe 0-5v), czytane wartości z wejść analogowych są zamieniane zgodnie z danymi z noty katalogowej sensorów na Temperaturę/Wilgotność/Ciśnienie.
Sensor Temperatury to układ K8067 (dokładniej jego kopia) http://www.esr.co.uk/velleman/k8067.htm zakres temperatury to -20 do +70 *C (mam zamiar zrobić drugi taki układ ale z przesunięta skalą -30 do +60*C)
Sensor Wilgotności to HIH4000 bez żadnego dodatkowego układu sensor jest liniowy od 0-100% (0-5V)
Sensor Ciśnienia to MPX4115A, dodatkowo potrzebne było skorzystanie z wąskiego zakresu tego sensora jego wyjście też jest liniowe ale od 15-115kPa (0-5v), potrzebny był układ wycinający zakres 3.7v-4.2v i mnożący napięcie x10 (0-5v) dla zakresu jak dobrze pamiętam 900hPa do 1050hPa.

Program:
Jest napisany w Labview (codziennie używam tego języka w pracy), pomiar odbywa się co 120 sekund i jest zapisywany do pliku, plik dla każdego dnia jest inny czyli mamy archiwizacje danych. Przy każdym odczycie jest wysyłany obraz z wykresami i informacjami na serwer www.

Strona www:
Automatycznie odświeża się co 130 sekund, posiada aktualne pomiary, skan z blids.de, mapkę z sat24 i radary google z pogodynka.pl

W planach:
Dodanie wiatromierza
Pomiar nasłonecznienia
?detektor burzy?
Interaktywne wykresy i możliwość wyboru dnia z archiwum

Dokładność stacji to:
Temperatura 0.5*C
Wilgotność 0.4%
Ciśnienie 0.6 hPa

Strona projektu z pomiarami:
http://meteo.rox.pl
Zdjęcia zamieszczę jak już wszystko będzie miało obudowę 🙂
PS. Dzisiaj była przerwa w działaniu między 11 a 15 (przenosiłem w inne miejsce mniej nasłonecznione za dnia)

Stacja Meteo Brzuśnik


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply